Říjen 2017

Nominace

26. října 2017 v 14:30 | Monča |  Úvahy a různé myšlenky
Krásné ráno všem. Doufám, že se máte skvěle, stejně jako já. Už včera večer vyšly nominace na Czech blgo awards a já tam jsem s druhým blogem (welovemusicandweknowit.blog.cz)! Jsem opravdu nadšená. 5 let píšu články z koncertů, dělám rozhovory, zjišťuju informace, objevuju kapelky. Ani ztráta spoluzakladatelky blogu mě nezlomila. Upřímně mi to bylo jedno. Já si jela svoje, psala dál a makala jsem. Čeho si vážím nejvíc jsou přátelé, které jsem za ty roky potkala.

Takže moc děkuju za každý hlas :) a tady je už odkaz, kde můžete hlasovat:


Povídka: Dnes ne

24. října 2017 v 12:29 | Monča |  Povídky, básničky a tomu podobné
Ahoj. Jsem Verča. Je mi 20 let. Před rokem jsem dokončila školu. Už od třeťáku bydlím s přítelem. Máme 4 letý vztah. Všechno nám klapalo. Než jsem zjistila, že jsem nemocná. Nechápala jsem, co se se mnou stalo. Najednou ze mě bylo monstrum. Odporné monstrum co se sebou neumí žít a bojí se sám sebe.
Vše to začalo nevinně. Měla jsem skvělé známky, super přátele, úžasnou rodinu. Nikdy by mě ani nenapadlo, že je něco v nepořádku. Jo, občasné hádky se našly, ale to prostě ke vztahu patří. Pracovala jsem jako sekretářka v jedné solidní firmě. Posledních pár měsíců jsem byla dost ospalá, neměla jsem na nic náladu. Byla jsem napjatá jak struna. Občas opravdu nepříjemně. Přítel se snažil mě podporovat, rozveselovat, ale i on toho už měl ze mě dost a tak hádky narůstaly.
Jedno odpoledne jsem přišla domů a ani jsem se necítila nejlíp. Umyla jsem nádobí a šla vařit. Přítel byl na počítači, pak jel na chvíli za kámošem a pak nějakou kámoškou. Snažila jsem se být v pohodě, ale přijel až za půl hodiny a při tom měl být zpátky za 5 minut. Vztek ve mně narůstal a já se snažila všechno potlačit. Asi poslední kapka přišla, když jsem krájela cibuli a řízla jsem se. Najednou se ve mně něco zlomilo. Už to nešlo vydržet. Přítele jsem nesnášela. Hrozně jsme se začali hádat. Kvůli 1 holce, která je šíleně ošklivá, hloupá a vlastně bych měla být v klidu. Ale nebyla. Začali jsme si ošklivě nadávat. Přítel to nevydržel a řekl, že už toho má dost a že se mnou nechce nic mít. Je konec. Podlomily se mi nohy. Nemohla jsem přestat brečet. Co jsem to udělala? Vážně jsem to dohnala až tak do extrému? V hlavě jsem měla neskutečný guláš. Co dál? Můžu vůbec žít? Nijak se mi nechtělo. Cítila jsem se jak největší monstrum. Nesnášela jsem se. Jít nebylo kam. Na 10 minut jsem byla venku, ale moc to nepomohlo. Neměla jsem kam jít, co dělat, nevěděla jsem nic. Byla jsem zlomená. Za všechno si můžu sama. Začala jsem šílit kvůli blbosti. S těmito pocity jsem musela jít do postele. Fyzicky jsem byla v pořádku. Psychicky jsem se chtěla jít zabít. Ne proto, že bych se litovala, ale za to, co jsem udělala tomu nejúžasnějšímu klukovi na světě. Klukovi, co se o mě staral, co mi vždy věřil a jako jediný tu pro mě byl. V noci jsem ucítila kolem sebe ruku. Lehnul si vedle mě a objal mě. Trochu jsem se přitulila, ale bolelo mě šíleně břicho.
Druhý den ráno se mi vše honilo hlavou. Co bude dál? Má to cenu. Podívala jsem se na toho úžasnýho spícího broučka a věděla, že takhle to dál nejde. Miluji ho z celého srdce, ale musím mu přestat ubližovat. On má na víc.
Odjela jsem do práce jako by nic. Ale do práce jsem nedojela. To, co se stalo, mě zahnalo do ústavu pro psychicky nemocné. Zde mi diagnostikovali těžké deprese a panické záchvaty. Dlabu prášky proti úzkostem, depresím a je mi celkem fajn. Mám za sebou 3 týdny terapie. A víte co? Když se to přítel dozvěděl, tak za mnou okamžitě přijel. S pugetem růží, bonboniérou a prstýnkem. Jo, taky jsem koukala jak spadlá z višně. Ten prstýnek je příslib toho, že všechno bude lepší, že až mě za 2 týdny pustí, tak budeme spolu ať se děje co se děje. Ano, pořád se bojím sama sebe, že se to zase vymkne kontrole, ale pracuju na tom. Všechno se zvládne.Povídka Dnes ne od Monči

Domácí sušené maso

18. října 2017 v 11:15 | Monča |  Recepty
Ahojky. Dnes jsem si pro Vás připravila recept na domácí sušené masíčko. Tuhle dobrotu jsme s přítelem zkoušeli poprvé před 2 dny a bylo to výborné. Chutné, docela i zasytí a je plné důležitých látek pro tělo. Já třeba ráno po cestě na autobus snědla 5 kousků a cítila jsem, jak mi to dodalo energii. No, a jelikož tohle byl náš první pokus, dělali jsme čisté maso, jen osolené. Samozřejmě ho můžete naložit do nějaké čalamády, je to čistě na vás, co vám chutná.

Co budeme potřebovat?
vepřové maso (asi je jedno jaké, my měli plec a množství taky záleží na vás)
sůl/marináda
špejle

Maso si důkladně očistíme od tuku a rozporcujeme na menší díly. Opravdu tam nesmí zůstat (skoro) žádný tuk, aby se nám maso dobře prosušilo. Očištěné maso nakrájíme na tenké nudličky/kousky/plátečky. My dělali takové nudličky, delší, ale skoro průsvitné cca 2mm. Samozřejmě záleží, jak a jestli si maso rozporcujete. Kousky napichujeme na špejle (ideálně podobné velikosti k sobě), osolíme/namarinádujeme. Špejle vložíme do trouby na mřížku tak, aby maso viselo dolu, kde už budeme mít připravený plech, do kterého bude kapat omastek. Troubu zapneme na 90 - 100 stupňů a pustíme horkovzduch (bez toho to neuděláme). Na tuto teplotu maso děláme cca 2 -3 hodiny. Po té ztlumíme na 65 - 75 stupňů a děláme další cca 2 hodiny. Maso musíme kontrolovat, aby se nepřesušilo. Menší kousky budou dřív jak ty větší. No a koukáme i na tvar, barvu. No a pak stačí už jen sundat ze špejlí a mlsat.

Dobrou chuť.

Monča

3. 10. 2017 - ráno

3. října 2017 v 14:46 | Monča |  Den za dnem
Už týden bydlíme na Libuši. Přítel tam má kamaráda a jeho rodiče mají volný druhý barák. Ta tam teď všichni 4 bydlíme. Je to mnohem levnější než bydlení ve Vršovicích, kde jsme byli v garsonce namačkaní. Alespoň něco ušetříme než odjedeme. V podstatě celý minulý týden jsem měla dovolenou. To stěhování byl záhul, neměla jsem internet, nefungovalo až do včerejška topení. Ale vše jsme zvládli. Tenhle týden jsem normálně v práci. Dojíždění teda už není na 7 minut, ale na 45. Vystřídám při tom 2 autobusy a 1 tramvaj. To jde přežít. Ale dnešní ráno?
Myslela jsem, že to bude dobrý den. Ráno jsem vylezla z postele, a že půjdu za hafanama a rovnou jim dám najíst. Nešly mi otevřít dveře od pokoje. Jsou rozbitý, proto je nedovírám, ale přítel je dovírá. Naštěstí máme druhý dveře vedoucí do vedlejšího pokoje, takže jsem to vzala druhou stranou. Dveře jsem nakonec otevřela, když jsem šla nazpátek do pokoje. Další tragédie mě naštěstí nepostihla a já se před 8 ráno vydala na zastávku. Sice poprchávalo, ale nevadilo mi to. Přišla jsem na zastávku autobusu, který měl jet za 2 minuty. Po 5 minutách pořád sedím na zastávce a čekám. Autobus nakonec přijel. O 10 minut později (takže 1 prostě vynechali) a narvanej. Tak si stoupnu do uličky, aby se tam vešlo co nejvíc lidí, a vedle mě si stoupne paní s kočkou v přepravce. Nevadilo by mi to, kdyby v autobusu nebylo 30 stupňů a ta přepravka s kočkou mi furt nemlátila do bot a nohou. Štěstí, že z druhé strany se na mě nikdo nelepil, maximálně 2 kufry stojící na zemi. Nejvtipnější zážitek z této jízdy 1. autobusem? Asi jak řidič o trochu prudčeji zabrzdil a všichni udělali minimálně 2 kroky dopředu a já tak koukám do telefonu, píšu si s mamkou a ani to nepostřehnu :D . Jojo ať žijí punkové botičky, mé milované New rocky.
Po 20 minutách (normálně se ta trasa jezdí 8 - 10 minut) jsem dorazila na zastávku, kde přestupuji na druhý autobus. Ten mi naštěstí navazoval. Hezky jsem si sedla a užívala cestu. Další kolona aut nás čekala pár zastávek od metra. Tak nějak mi to bylo už jedno. Na zastávce, ale nešly autobusákovi zavřít dveře. Zkoušel to 2 minuty, než se mu to povedlo. Na další zastávce se situace opakovala. Jen jsem nepochopila, proč ty dveře otevíral, když se už konečně zavřely. Autobus se rozjel, no spíš poposkočil, otevřel dveře (opět), další minutu je zavíral, pak zase poposkočil a otevřel dveře. To už jsme na to nikdo neměl nervy a vystoupili jsme. Dalších pár minut takhle dál šaškoval, než se rozjel. Mě naštěstí přijel další autobus v zápětí, takže jsem byla ráda. Jen by mě zajímalo, kam ten hopsavej autobus dojel. Zbytek cesty už byl klidný.
Je opravdu zajímavý kolik se toho může stát za 1,5 hodiny cesty, která normálně trvá 45 minut :D

Monča